Blog

Kredyty frankowe - jakie działania warto podjąć?
30 sierpnia 2022

 

Kredyty frankowe - o co tyle szumu?

 

Obecnie wskazuje się, że zdecydowana większość wyroków wydawanych przez sądy powszechne w tzw. "sprawach frankowych"  kończy się orzeczeniem korzystnym dla kredytobiorców (najczęściej jest to ustalenie nieważności umowy kredytowej i zwrot uiszczonych rat kapitałowo odsetkowych, rzadziej już tzw. „odfrankowienie” umowy kredytowej czyli utrzymanie umowy w mocy ale wyeliminowanie mechanizmu przeliczania kredytu do waluty obcej z jednoczesnym zwróceniem kredytobiorcy nadpłaconych rat).

 

Orzecznictwo polskich sądów przechyliło się wyraźnie na korzyść tzw. „frankowiczów” w szczególności po głośnym medialnie orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydanym w dniu 3 października 2019 r. w sprawie Państwa Dziubak przeciwko Raiffeisen Bank. Wyrok ten stanowił wyraźny impuls do wydawania w tej chwili już na szeroką skalę orzeczeń o nieważności umów powiązanych z walutą obcą. Nie dla każdego jest jednak jasne na czym tak właściwie polega wadliwość tych umów.

 

Podstawowy zarzut dotyczący tego rodzaju konstrukcji umownych dotyczy tego, że w treści umowy, która co do zasady była narzuconym konsumentowi wzorcem umownym, bank przewidywał dla siebie uprawnienie do jednostronnego kształtowania wysokości zobowiązania kredytobiorcy. Cały mechanizm w pewnym uproszczeniu polegał na tym, że bank dokonywał przeliczeń salda kredytu, a także poszczególnych rat, po kursie CHF (franka szwajcarskiego), który de facto sam wewnętrznie ustalał w tzw. tabelach kursowych banku. W konsekwencji kredytobiorca często nie miał świadomości tego w jakiej dokładnie wysokości zaciąga zobowiązanie czy po jakim kursie CHF będzie następowało przeliczenie wysokości należnej do spłaty raty.  Tego rodzaju postanowienia są traktowane w orzecznictwie sądowym jako nieuczciwe oraz niedozwolone.

 

Poważnych zarzutów względem tego rodzaju umów jest znacznie więcej, tytułem przykładu można wskazać dodatkowo brak wywiązania się przez banki w zakresie rzetelnego poinformowania kredytobiorcy o ryzyku związanym z tego rodzaju kredytem, argumenty dotyczące asymetrii ryzyka  jak również inne, dużo bardziej skomplikowane pod względem prawnym argumenty, które zostaną omówione w osobnym artykule.

 

Kredyty frankowe – jak zacząć działać?

 

Nie wszyscy jednak zdają sobie do końca sprawę z tego jakie dokładnie działania mogą podjąć aby dochodzić swoich praw, od czego warto zacząć oraz czy w ich konkretnym przypadku można wystąpić z roszczeniami względem banku. Mimo że stosowane w umowach powiązanych z walutą obcą mechanizmy przeliczeniowe są często zbliżone do siebie, to jednak w każdym banku treść postanowień była skonstruowana nieco inaczej i zdarzają się konstrukcje umowne których wadliwość nie budzi praktycznie żadnych wątpliwości, jak również takie, które są nieco trudniejsze do podważenia.

 

Jeżeli jesteś posiadaczem kredytu hipotecznego powiązanego  z np.: CHF lub EURO w pierwszej kolejności warto przekazać umowę kredytową do analizy kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w tego typu sprawach, która pomoże ocenić, czy znajdują się w niej niedozwolone postanowienia umowne (m.in. tzw. klauzule przeliczeniowe) oraz czy nie występują jakieś przesłanki które mogą zmniejszyć szansę na wygraną, a także pomoże przygotować się do sprawy.

 

W przypadku pozytywnej oceny w zakresie możliwości wystąpienia z roszczeniami względem banku, w pierwszej kolejności należy uzyskać zaświadczenia z banku dotyczące m.in. wysokości spłaconych rat, historii oprocentowania, wartości wypłaconych transz kredytu, kursów po których były przeliczane poszczególne raty, itp. Powyższe pozwoli ustalić wysokość przysługujących roszczeń dla poszczególnych wariantów żądań w pozwie, a także będą to dokumenty przydatne jako załączniki do pozwu. Następnie kancelaria prawna powinna pokierować dalszymi działaniami.

 

 

autor:

radca prawny Michał Kubiak

Kancelaria radcy Prawnego Michał Kubiak

ul. Czopowa 14/20, 80-882 Gdańsk

tel: 724293339

  lokalizacja  

  kontakt 

 biuro@kancelariakubiak.pl

Kancelaria Radcy Prawnego
Michał Kubiak

 

ul. Do Studzienki 63/4 

80 -227 Gdańsk

 

NIP: 8792619209     

  dane 

 724 293 339

Laureat Konkursu "ORŁY PRAWA" 2024